sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

امنیت در سفر

مرور 12 نکته مهم امنیتی در مسافرت ها

امنیت-در-سفر

سفر در عین لذت و جذابیت میتواند خطرهای مختلفی با خود بهمراه داشته باشد. به هر حال وقتی شما منزل و محیط امن شهر خود را ترک میکنید، ممکن است هر اتفاقی منتظر شما باشد. قبلا در خصوص بیمه سفر و لزوم استفاده از آن حرف زدیم. اگر همچنان به این تصمیم که قبل از سفر بایستی بیمه تهیه کنید باور ندارید، بهتر است پیش از هرچیزی آن را به بخشی از مدل ذهنی خود تبدیل کنید!

بحث امنیت در سفر بسیار مهم تر میشود وقتی که شما با خانواده و عزیزان خود سفر میکنید. در واقع شاید در بعضی مواقع بتوان ریسک شخصی را در سفر تک نفره به جان خرید. اما وقتی شما همراه خانواده به سفر میروید، اوضاع از این قرار نیست و شما احتمالا در خصوص آن حساسیت ویژه ای خواهید داشت. در ادامه قصد داریم نکات ضروری در خصوص امنیت در سفر با شما در میان بگذاریم.

 

1. انتخاب وسایل نقلیه برای تردد

 

از انتخاب شیوه تردد از شهرتان گرفته تا رفت و آمدهای بین شهری، قطعا یکی از مهمترین مسائل در خصوص امنیت در سفر وسایل نقلیه ایست که شما برای سفر انتخاب میکنید. در خصوص انتخاب بین پرواز، اتوبوس و هواپیما میتوان به جرات گفت سفر هوایی و سفر با قطار دو گزینه امن در میان روشهای موجود هستند.

اگر هنوز از سفر هوایی میترسید و قصد دارید به جای رزرو بلیط هواپیما، با اتوبوس و قطار سفر کنید میتوانید با نگاه انداختن به آمار متوجه شوید که پرواز یکی از امن ترین روش های سفر است! به هرحال بالا بودن آمار تصادفات جاده ای، مخصوصا در کشور ما ایران، میتواند تا حد زیادی ریسک سفر با اتوبوس و ماشین شخصی را افزایش دهد. اگر هم هیچهایکر هستید و به هیچ وسیله ای نه نمیگویید که وضع مشخص است!

اما بعد از اینکه به سلامت به مقصد رسیدید، بحث جدی بعدی در خصوص جابه جایی های بین شهری ست. اگر به هندوستان و یا کشورهای آسیای شرقی سفر کنید، قطعا گزینه ای که بسیار با آن مواجه میشوید موتور سیکلت است! اما بد نیست بدانید بر اساس گزارشات سازمان سلامت آمریکا، موتور سیکلت اولین عامل مرگ مسافران و گردشگران در آمریکاست! پس احتمالا شما هم با ما هم نظرید که حتی در شرایط خاص، موتور سیکلت ابدا گزینه مناسبی نخواهد بود.

 

2. شرایط را از قبل چک کنید

دپارتمان ایالتی آمریکا در وب سایت خود، اطلاعاتی در خصوص وضعیت سفر به بیش از 180 کشور دنیا را بررسی کرده است. با جستجو در این وب سایت میتوانید اطلاعات امنیتی زیادی در خصوص کشوری که مقصد شماست انتخاب کنید. حتی با وجود اینکه بخش زیادی از این اطلاعات برای کاربران آمریکایی تبار تنظیم شده اما کماکان محتوای آن برای هرکسی که قصد سفر به کشوری دیگر را دارد سودمند خواهد بود.

علاوه بر این وب سایت، کافی ست با کلید واژه های درست از جستجوگر Google بخواهید به شما در خصوص مقصدی که میروید اطلاعات امنیتی بدهد. این اطلاعات میتواند شامل فروم ها، وب سایت وزارت خارجه کشور ها، سفرنامه ها و بلاگ کوله گرد ها و حتی ویکی پدیا باشد.

 

3. راه های فرار و خروج اضطراری از هتل را پیدا کنید

شاید این نکته را جدی نگیرید و شاید آن را بیشتر شبیه فیلمهای جنائی بدانید، اما به نطر میرسد زیاد خوشحال نمیشوید اگر در شرایط اضطرار قرار بگیرید و قبلا این راه ها را چک نکرده باشید. فرقی نمیکند هاستل و یا هتل شما در کجای دنیاست، اتفاقاتی شبیه آتش سوزی، زلزله و غیره از جمله سوانحی ست که احتمال وقوع آن در هرجای دنیا وجود دارد.

پس چه بهتر که از هتلدار و یا پیش خدمتی که به شما سر میزند بخواهید پلان شماتیک راهنمای هتل را برای شما بیاورد. در صورتی که آنها از قبل چنین چیزی را آماده ندارند، احتمالا بتوانند به شما به صورت شفاهی توضیح دهند در مواقع اضطراری بایستی از کدام در خارج شوید.

 

4. برنامه سفر و یا شماره تماس اضطراری از خود به جا بگذارید

 

دور از دسترس بودن در سفر گزینه خوبی ست اما این به معینی این نیست که شما از دسترس همه رادارها خارج شوید! بهتر است قبل از سفر شماره تماس ضروری از منزل دوست و یا هتلی که برای اقامت انتخاب کرده اید بجا بگذارید. بد نیست اگر برنامه سفر خود را به صورت کلی با خانواده و دوستان در جریان بگذارید. همه اینها برای این است که در صورت هرگونه اتفاق و یا بی خبری طولانی مدت آنها از شما، بتوانند به نوعی از وضعیت فعلی شما باخبر شوند.

اگر در اینکار سهل انگار هستید و یا ضرورت آن را به عنوان یک موضوع مهم امنیت در سفر باور ندارید، شاید بهتر است داستان هزاران مسافر را که بعد از مفقودیت و اتفاقات خاص زنده مانده اند به خاطر بیاورید. بسیاری از آنها با حداقل سرنخ هایی که از خود بجا گذاشته بودند پیدا شدند و در غیر این صورت معلوم نبود چه طور بایستی دیگران از سرنوشت آنها خبردارد میشدند.

 

5. از پاسپورت خود اسکن تهیه کنید

امنیت-در-سفر

 

قبل از حرکت بهتر است از پاسپورت های خود اسکن تهیه کنید، آنها را به ایمیل خودتان ارسال کنید و یا در جایی مطمئن و قابل دسترس آپلود کنید. هرچیز فیزیکی که با خود به سفر میبرید احتمال گم شدن دارد و درواقع پاسپورت بدترین آنهاست! وقتی از مرزهای کشور خارج میشوید، پاسپورت در واقع هویت و تمام چیزی ست که شما با آن به عنوان یک شهروند قانونی شناخته میشود. پس اگر احتمالا آن را گم کردید و کپی و یا اسکنی از آن ندارید، شاید بایستی از شنیدن هر اتهامی در خصوص خود متعجب نشوید!

 

6. پیش خدمت های هتل را چک کنید

امنیت-در-سفر

 

شما در اتاق هتل نشسته اید و کسی در میزند و ادعا میکند برای تمیزکاری و کمک به شما فرستاده شده است. به نظر می آید پیش از هرچیز بهتر است آن را با دفتر هتل چک کنید. بپرسید آیا کسی را برای کمک و سرویس دهی به شما فرستاده اند و احتمالا نام او چیست. ب اینکار اطمینان شما بازمیگردد و در را با خیال راحتی باز میکنید. حفظ امنیت در سفر ضامن رعایت تک تک اینهاست، مخصوصا وقتی که شما با اعضای خانواده در سفر هستید.

 

7. پول نقد همراه خود را لو ندهید

اصلا لازم نیست وقتی در وسط بازار محلی شلوغی چیزی خرید میکنید، همه از میزان پولی که شما بهمراه دارید باخبر شوند! لازم نیست تمام پول خود را بیرون آورید و بعد شروع به شمردن کنید. بهتر است با کمی زرنگی همیشه مقداری از پول که فکر میکنید در خرید امروز لازم است را دم دست گذاشته و باقی پول خود را در جای امنی قرار دهید. بعضی از مسافران برای امنیت بیشتر یک جیب داخلی برای لباس خود میدوزند که میتواند به صورت پنهان حافظ پول نقدی باشد که شما همراه خود دارید.

 

8. موقتا از حیوانات دوری کنید!

سگ ها و گربه هایی که در طول سفر میبینید احتمالا سوژه های خوبی برای عکاسی هستند. اما چه بهتر که فاصله خود را با آنها حفظ کنید. اگر شما از آنها هستید که یا دیدن سگ ها، گربه ها و یا خرگوش ها سریعا آنها را بغل میکنید، بهتر است این عادت را موقتا و در طول سفر فراموش کنید!

یکی از جدی ترین توصیه ها درباره امنیت در سفر، آمادگی قبلی و داشتن اطلاعات کافی در خصوص گزش حیوانات است. پس بهتر است اگر تابحال در مورد آن اطلاعاتی نداشته این، با کمی تحقیق سعی کنید بدانید حداقل در مواقع گاز گرفتگی بهتر است چه نکاتی را رعایت کنید.

 

9. وسایل ایمنی را جدی تر بگیرید

امنیت-در-سفر

 

اگر با وسیله نقلیه خود سفر میکنید بهتر است مانند یک مسافر حرفه ای و با رعایت چند نکته ساده امنیت در سفر را تمرین کنید. داشتن لاستیک زاپاس، یک کپسول اتفاء حریق کوچک، باتری اضافی، چراغ قوه و یا هد لامپ، جعبه کمک های اولیه، دستگاه مجهز به GPS و کمی آذوقه خشک مواردی هستند که میتوانید به راحتی و با هزینه کمی آنها را تهیه کنید. اغلب این وسایل ضروری را کافی ست یکبار تهیه کنید و در تمام سفرهای خود بهمراه داشته باشید. اگر نگران هستید این وسایل جای زیادی از شما میگیرند میتوانید از هرکدام از آنها یک مدل کوچکتر و جکع و جورتر تهیه کنید.

 

10. شماره های اضطراری را ذخیره کنید

معمولا روی کاتالوگ ها و تابلوهایی که مشاهده میکنید، شماره هایی در مورد اورژانس و پلیس وجود دارد. چه بهتر که آنها را در جایی یادداشت کرده و همراه خود داشته باشید. حتی اگر در کشور مقصد سیم کارت ندارید و در واقع امکان تماس اضطراری نیست، داشتن این شماره ها ضروری ست. در مواقع خطر میتوانید از یک محلی و یا از یک کیوسک تلفن تماس گرفته و شرایطی که در آن هستید را توضیح دهید.

 

11. به داعوا و درگیری دامن نزنید

 

اوضاع همیشه هم روبه راه نیست! چه در شهر خود باشید و یا هزاران کیلومتر دورتر، امکان این هست که از کسی حرف و یا رفتار غیر منطقی ببینید که شما را عصبانی کند. در این وضعیت به خاطر بیاورید که سفر به هیچ وجه جای خوبی برای تسویه حساب نیست! در واقع یک مسافر حرفه ای کسی ست که بتواند در طول سفر، در کنار تجربه های شیرین دیگر، صبر و شکیبایی را هم تمرین کند. در کنار حفظ امنیت در سفر شاید بتوان گفت اینکار به نوعی بزرگ منشی شما را هم میرساند که حاضر نیستید به خاطر یک مساله کوچک سفر خود را تخت الشعاع قرار دهید.

اما اگر همچنان متقاعد نشده اید، باید به شما بگوییم یک درگیری ساده و باز شدن پای پلیس به ماجرا میتواند برنامه سفر شما را به کل نابود کند!

 

12. بیمه سفر را فراموش نکنید

قبلا در تراولچی در خصوص ضرورت بیمه سفر نوشته ایم. شاید اگر هزینه های بیمه سفر را با هزینه های کل سفر خود مقایسه کنید متوجه قیمت بسیار پایین آن بشوید. اما از آن سو اگر مزیت های داشتن بیمه سفر را مطالعه کنید، احتمالا شما هم به راحتی متقاعد میشوید که قبل از هر سفر، بیمه سفر را تهیه کنید.

 

اینها نکته هایی در خصوص حفظ امنیت در سفر بود. قطعا در کنار تمام برنامه ریزی هایی که دارید، رعایت این نکات ساده میتواند به شما کمک کند شرایط پیچیده و خاصی که اجتناب ناپذیرند را بسیار بهتر از قبل مدیریت کنید.