sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

بایدها و نبایدهای سفر انفرادی

سفر انفرادی

سفر انفرادی نوعی از سفر است که بسیاری از گردشگران حتی به آن فکر هم نمی کنند اما در مقابل برخی هم معتقدند که همه انسانها برای یک بار هم که شده در زندگیشان باید این نوع از سفر را تجربه کنند. در اینجا برخی بایدها و نبایدهای سفرهای انفرادی را می توانید بخوانید.

(باید) برنامه ریزی کنید

شما می توانید در سفرهای گروهی  برنامه خاصی نداشته باشید اما در سفر انفرادی باید از قبل برنامه ریزی کنید تا مطمئن باشید که همه وقت مشغول خواهید بود و حتی بهتر است برنامه های جایگزین نیز داشته باشید تا در صورت لزوم آنها را اجرا کنید. این مساله به شما کمک میکنید که مدیریت زمان داشته باشید و از همه وقت خود به نحو احسن استفاده کنید. اینترنت منبع خوبی برای جمع آوری اطلاعات در مورد همه فعالیتها و هزینه های آنهاست و پیشنهاد می شود که رویدادهایی را که دوست دارید در آنها شرکت کنید از قبل رزرو کنید.

(باید) عکاس پیدا کنید

پیدا کردن کسی که از شما عکس بگیرد یکی از معضلات سفر انفرادی است زیرا همیشه این خطر وجود دارد که کسی دوربین شما را بدزدد. اما امکان ندارد که بخواهید پاریس را ترک کنید بدون اینکه در مقابل ورسای یا ایفل عکسی گرفته باشید. بنابراین از عکاسانی که معمولا در مناطق توریستی حضور دارند بخواهید تا از شما عکس بگیرند. به این ترتیب هم یک عکس حرفه ای از خودتان خواهید داشت هم اینکه خطر دزدیدن دوربینتان شما را تهدید نمی کند. گاهی اوقات هم می توانید عکاسان حرفه ای پیدا کنید که شدیدا مشغول عکاسی هستند اگر بتوانید این درخواست را از آنها هم داشته باشید خیلی خوب است.

(باید) به خانواده و دوستانتان اطلاع دهید

در سفر انفرادی سعی کنید همیشه پاسخگوی تلفنتان باشید. پیش از سفر حتما در مورد شرایط و وضعیت رومینگ سیم کارتتان از اپراتور خود سوال کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید. به اعضای خانواده و دوستان خود از محل سفر خود اطلاع دهید و هربار که در طول سفر با آنها صحبت کردید به آنها بگویید کجا هستید و قرار است چه کاری انجام دهید. برای خود یک کلمه رمز بگذارید تا اگر جایی دچار دردسر شدید آن کلمه را برای آنها بفرستید تا آنها برای کمک به شما وارد عمل شوند.

سفر انفرادی

(باید) دروغ بگویید

بله درست خواندید. این مساله که دلتان می خواهد در همه جای دنیا دوستان خوبی پیدا کنید خیلی خوب است اما اعتماد کردن به افرادی که تازه با آنها آشنا شده اید مساله دیگری است. اگر تنها سفر میکنید سریعا آن را با دیگران مطرح نکنید تا زمانی که کاملا احساس راحتی کنید و یا زمانی که واقعا احساس نیاز کردید. واقعا لازم نیست به کسانی که تازه با آنها آشنا شده اید بگویید که تنها هستید یا کجا اقامت دارید.

(باید) بخوانید و بنویسید

اگر خودتان را مشغول نگه دارید و سفرنامه خود را بنویسید کمتر احساس تنهایی می کنید. دفتر یادداشت خود را همیشه دم دست نگه دارید و در جاهای زیبا بنشینید و بنویسید و یا مجله ای داشته باشید و آن را بخوانید. نوشتن باعث می شود با خودتان وارد یک گفتگو شوید و قضاوتها و برداشتهای خود را از آنچه دیده اید یادداشت کنید. اگر اهل نوشتن نیستید می توانید یک کتاب جالب بخوانید تا احساس تنهایی نکنید.

(نباید) پول تعویض نکنید.

داشتن مقداری پول نقد برای مواقع ضروری یا خرید غذا و سوغاتی لازم است اما تعویض ارز در یک کشور خارجی میتواند کمی خطرناک باشد زیرا برخی صرافیها برای تعویض ارز مبالغ زیادی کمیسیون دریافت میکنند. بهتر است پیش از سفر و در مبدا ارزی که نیاز دارید را تهیه کنید. در بسیاری از کشورها و شهرهای بزرگ هم میتوانید از کارتهای اعتباری معتبر استفاده کنید.

(نباید) از وب سایتهای معروف برای رزرواسیون استفاده نکنید

اگر دقت کرده باشید زمانی که می خواهید از طریق یک وب سایت معروف فقط برای یک نفر تور یا هتل رزرو کنید، باید مبالغ بیشتری بپردازید. سعی کنید سایتهایی را پیدا کنید که قیمتهای مناسبتری پیشنهاد میدهند و هتل و پرواز را هم بطور جداگانه رزرو کنید زیرا از این طریق هزینه ها کمتر می شوند و پول بیشتری پس انداز می کنید. همچنین در انتخاب ساعت پرواز و نوع هتل دستتان بازتر است.

سفر انفرادی

(نباید) به دوستان و خانواده خود گوش نکنید.

احتمالا وقتی برای اولین بار در مورد رفتن به یک سفر انفرادی با اعضای خانواده یا دوستان خود صحبت میکنید همه آنها سعی میکنند شما را از این تصمیم منصرف کنند زیرا نگران شما هستند. آنها با شما مخالفت می کنند زیرا تابحال سفر انفرادی را تجربه نکرده اند و شما فقط باید نصیحتهای کسانی را گوش کنید که خود تابحال چنین راهی را رفته اند و این کار را امتحان کرده اند. بنابراین از صحبت کردن در مورد برنامه ها و نقشه هایتان با کسانی که قدر تصمیم شما را نمی دانند و شما را دلسرد می کنند اجتناب کنید.

(نباید) بی توجه نباشید

شما سفر انفرادی را انتخاب می کنید زیرا علاقمند به کشف چیزهای جدید و بادگیری هستید. اما این به این معنی نیست که باید نسبت به جایی که می روید بی توجه باشید و بدون آگاهی و اطلاعات کافی دل به دریا بزنید. قبل از سفر حتما به اندازه کافی در مورد مقصد جستجو کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید حتی در مورد آداب معاشرت و رفتارهای اجتماعی آن منطقه هم آگاه باشید. چیزی که در نظر شما کاملا نرمال و طبیعی است ممکن است در نظر آنها توهین آمیز باشد. شما همواره باید به جامعه مورد بازدید احترام بگذارید و رفتارهایی نکنید که توجه دیگران را بیهوده به شما جلب کند. بهتر است چند کلمه ای از زبان آنها یاد بگیرید تا در مواقع ضروری مثل پرسیدن آدرس بتوانید از دیگران کمک بگیرید و با آنها برای حل مشکلات احتمالی ارتباط برقرار کنید.

(نباید) تنها نباشید

در سفر انفرادی تنها نباشید!!! این جمله چه معنایی دارد؟ سعی کنید بیشتر در اماکن عمومی و شلوغ حضور داشته باشید تا بیشتر احساس امنیت کنید.  مدام به خود تلقین نکنید که تنها هستید زیرا نیستید و کسی در خانه از اوضاع و احوال شما باخبر است. اگر در موقعیتی گیر افتادید که احساس راحتی نمی کردید و تمایل داشتید که آن موقعیت را ترک کنید مودبانه به طرف مقابل بگویید که منتظر دوستانتان هستید و باید بروید. در هر حال اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و با خونسردی موقعیت را ترک کنید.