sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

تکنولوژی سفر هوایی در طول زمان چقدر تغییر کرده است؟

واسه خیلی از ماهایی که در سال های حدود 1986 تجربه پرواز داشتیم خیلی سخته که به یاد بیاریم حین پرواز چه حسی داشتیم و همچنین خیلی ها که در هزاره جدید بدنیا اومدن و لذت پرواز های داخلی و بین المللی دهه 1980 رو نتونستن تجربه کنن. تکنولوژی سفر هوایی در طول زمان دچار تحولات زیادی شده در این نوشته با چند مورد آشنا بشین.

تکنولوژی سفر هوایی

با وجود اینکه همه چیز با با دوران طلایی پرواز های مسافرتی دهه 50 و 60 تفاوت داشت اما بازم واسه مسافرای امروزی خطوط هوایی مدرن قابل درک نیست. تکنولوژی سفر هوایی برای رسیدن به پروازی مطمئن و سالم روی راحتی و کارایی تمرکز شد ولی نتیجه ی این کار نکات مثبت و منفی رو که از هم غیر قابل تفکیک هستن رو با خودش به ارمغان اورد. بعضی چیزا نسبت به گذشته خیلی بهتر شدن و بعضی چیزا هم دیگه مثل گذشته جذاب .و سرگرم کننده نیستن. چند لحظه به گذشته فکر کنیم و ببینیم چطور تکنولوژی سفر هوایی و خواسته های مردم از دهه ی 1980 باعث شدن تا تجربه ما از پرواز با چیزی که ازش به اید مونده کاملا متفاوت باشه.

می تونستین سیگار بکشین

” اگه با خودت سیگار داری می تونی بکشی ” این چیزیه که اون زمان می تونستی به خودت بگی. سیگار کشیدن داخل هواپیما تا سال 1986 هنوز قانونی بود ولی برای این کار بخش مجزایی در نظر گرفته شده بود. ولی این تغییرات اثر کمی رو وضعیت هواپیما داشتن و کسایی که در بخش غیر سیگاری ها بودن باز هم همون هوای بخش سیگاری ها رو تنفس می کردن واین وضعیت برای افرادی که نسبت به سلامت شون حساس و آگاه بودن چندان جالب نبود . قانون منع استعمال دخانیات باعث بوجود اومدن اختلاف بین سازمان هوانوردی و صنعت دخانیات برای مدت طولانی بود . رالف نادر (Ralph Nader) فعال سیاسی و مدافع حقوق مصرف کننده اولین بار با همکاری اداره ی حمل و نقل ایالات متحده در سال 1969 دادخواستی رو برای ممنوعیت سیگار کشیدن در داخل هواپیما ارائه داد.

با این وجود تا سال 1984 این طرح تصویب نشد و در سال 1988 سیگار کشیدن در تمام پرواز های داخلی و بین الملی با زمان پرواز کمتر از دو ساعت ممنوع اعلام شد و در سال 1990 برای پرواز های داخلی کمتر از 6 ساعت تغییر کرد ولی هنوز خلبان ها می تونستن سیگار بکشن و در نهایت سال 2000 سیگار کشیدن در تمامی پرواز های داخلی و بین المللی ممنوع اعلام شد. امروزه حتی تکنولوژی جدی هم نتونسته به دوستان سیگاریمون کمک کنه و سیگار های الکترونیکی هم در سال 2015 توسط وزارت حمل و نقل ایالات متحده غیرر قانونی اعلام شد و طولی نکشید که علامت های هشدار که روی اونا نوشته شده بود سیگار کشیدن ممنوع است جاشون رو با علائم ممنوعیت استفاده از دستگاه های الکترونیکی حین پرواز عوض کردن و چیز جالب اینکه هنوز هم در توالت های هواپیماها زیر سیگاری وجود داره و این به خاطر قانون فدرال امریکاست که همه ی هواپیماها برای جلوگیری از اتش سوزی باید زیر سیگاری داشته باشن تا کسانی که دزدکی سیگار میشکن باعث بروز حادثه نشن.

سرگرمی برای همه ی مسافران به یک اندازه بود

در تکنولوژی سفر هوایی گذشته گزینه های سرگرمی در داخل هواپیما در سال 1986 خیلی کم بودن. درست یکسال قبل از اون شرکت Avicom  اولین دستگاه پخش کننده ی موسیقی شخصی رو برای مسافران عرضه کرد که دسترسی به چند کانال موسیقی رو با خود به همراه آورد و در یک هواپیمای مدرن تر مثل بوئینگ 767 مسافران می تونستن روی یک صفحه نمایش فیلم تماشا کنن.

با این حال به طور معمول تو هر کابین فقط یک صفحه نمایش وجود داشت و بنابراین اگه شما از فیلمی که نمایش داده میشد خوشتون نمیومد یا جلوتون یه غول 2 متری نشسته بود که نمیتونستین صفحه نمایش رو ببینین حق انتخابی نداشتین. گزینه های سرگرمی در پرواز های مدرن نامحدودن. با ظهور تکنولوژی های پیشرفته در هواپیما در هواپیما مثل صفحه نمایش مجزا ف بازی های کامپیوتری و خدمات ارتباطی دنیای از گزینه های سرگرمی در ارتفاع 30000 فوتی در اختیار شماست. پیشرفت های جدید تکنولوژی در راه ان و در آینده نه چندان دور شاهد نمایشگر هایی 22 اینچی در نزدیکی صندلی های خود خواهید بود.

قوانین امنیتی کمتر در سفرهای هوایی

فرودگاه قدیمی

در سال 1986 شما تنها توسط یک آشکار ساز فلزی بازرسی میشدین و بعد از اون تقریبا در تمام فضای فرودگاه می تونستین به راحتی رفت وآمد کنین و علاوه بر این عزیزان شما بدون بلیط تا نزدیگی گیت می تونستن جلو بیان و شما رو بدرقه کنن. و بچه ها هم برای خودشون مزایای ویژه ای داشتن و کم سن ترین مسافر می تونست وارد کابین هواپیما بشه و با خلبان و کمک خلبان دیدار گرم و کوتاهی داشته باشن. با این حال هنوز انتظارات زیادی وجود داشت اما بخاطر رعایت مسایل امنیتی امکان برآورده کردنشون وجود نداشت. قبل از ظهور گوشی های هوشمند با امکان نصب نرم افزار های مختلف و وبسایت هایی که اطلاعات پرواز رو ارائه میدن هیچ راه آسونی برای انیکه بتونین بفهمین یک پرواز تاخیر داره یا نه وجود نداشت.

و این به این معنی بود که اگه یکی از اعضای خانوادتون برای استقبال از شما به فرودگاه میومد و هواپیمای شما تاخیر داشت ممکن بود ساعت ها در فرودگاه سرگردان بمونه.  امروزه با وجود گوشی های هوشمند مقدار زیادی از این مشکلات حل شدن و شما با اطمینان خاطر بیشتری میتونید برای سفرتون برنامه ریزی کنین.