sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

جنگل‌های‌حرا

جنگل‌های حرا در قشم سالانه مسافران داخلی و خارجی زیادی را به جزیره می‌کشاند. پوشش اصلی این جنگلها، درختان حرا هستند که «آب‌شور زی» هستند و هنگام مد آب دریا، در آب فرو می‌روند. مسیر وسیع جنگل‌های حرا در بخش شمال غربی جزیره (مساحتی بیش از 100 کیلومتر مربع داره)  که به عنوان منطقه (حرا) نیز شناخته میشه بزرگترین نوع از این جنگل ها در خاور میانه است.  برای دیدن این درختان منحصر به فرد باید به تنگه‌خوران که بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان (فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) واقع شده، بروید.

با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست این درختان وجود داره، بخش شور آب دریا را جذب و نمک آن را تصفیه می‌کنن. درخت حرا، در حقیقت یک کارخانه آب‌شیرین‌کن طبیعی و خدادادی است.

جنگل‌های حرا بهشتی برای پرنده نگرها است و سواحل جنوبی جزیره ی قشم هم غواصهای حرفه‌ای را به این منطقه می کشونه. رشد و گسترش این جنگل های تماشایی آنها را به زیستگاهی برای هزاران پرنده آبزی مهاجر و بومی تبدیل کرده و در فصل مهاجرت پرندگان گردشگرانی که با قایق از بین کانال‌های آب عبور می کنند، چشم اندازی فراموش نشدنی از تنوع زیستی پرندگان در این منطقه میبینند.

قسمت جزر و مدی جنگل‌های حرا، زیستگاه مناسبی برای نرم‌تنان، سخت‌پوستان و ماهیان هست، که منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی به شمار میره و مکانی مهم برای تغذیه و تخم ریزی ماهی ها هم هست و در فراهم کردن ماهی برای بخش شیلات و همچنین کاهش فرسایش ساحلی هم خیلی اهمیت داره.