sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

8 نکته در خرید چمدان مناسب برای سفر

 

هرچقدر هم که آقایان زیر بار ریزه کاری های سفر نروند، خانم ها به اندازه کافی در این خصوص سخت گیر هستند. یکی از بخش هایی که این سخت گیری اعمال میشود مربوط به تجهزات سفر است. خرید چمدان قطعا یکی از مهمترین آنهاست و در واقع خرید چمدان مناسب برای سفر یکی از دغدغه های هر مسافر است! اگر نسبت به این موضوع کم اطلاع یا بی تفاوت هستید بایستی بدانید که یکی از دلایل گم شدن چمدان و یا وسایل و محتویات آن در طول پرواز وجود چمدان قدیمی و کهنه و یا دقیق نبودن در خصوص بستن زیپ و قفل های آن است.
به خاطر داشته باشید در طول سفر چیدن مناسب لباس ها و وسایل در چمدان یکی از مهارت های کارآمد شماست، ولی انجام اینکار زمانی مفیدتر است که شما این وسایل را در چمدانی مناسب و استاندارد بچینید. در ادامه مطلب قصد داریم یک به یک مواردی که در خصوص خرید چمدان مناسب سفر بایستی به آنها دقت شود را مرور کنیم.

 

بدانید قرار است چند نفره سفر کنید!

این یک اصل کلی در خرید هر چیزی ست. فرقی نمیکند شما قرار است گوشی موبایل بخرید و یا برای خرید چمدان بروید! بایستی بدانید چه چیزی میخواهید، در واقع پیش از هرچیزی بایستی نیاز خود را بشناسید. شما یک زوج هستید و قرار است دونفری به سفر بروید و یا یکی دوفرزند هم دارید و بایستی برای وسایل آنها هم فکری بکنید. بهتر است گروه های مختلف چمدان های مختلفی داشته باشند. منظور این است که بهتر است چمدان شما با چمدان فرزندان تان جدا باشد. اینکار کمک میکند شما وسایل و لباس ها را راحت تر مدیریت کنید و در واقع هرکسی بار کمتری با خود حمل کند. از طرف دیگر بردن چمدان های زیاد و دست و پا گیر هم چندان عقلانی نیست. چراکه میتواند حمل و نقل را مشکل کند و از طرفی امکان گم شدن در پرواز و یا در اتوبوس های بین شهری را افزایش دهد.

 

برای همین یک بار بنشینید و حساب و کتاب کنید که معمولا چند نفره به سفر میروید. منطقی این است که برای هر دونفر یکی چمدان به همراه داشته باشید. البته این بستگی زیادی به نوع سفری که میروید هم دارد. مثلا ممکن است در بخشی از سفر، یک مهمانی و یا دیدار کاری درپیش داشته باشید و مجبور باشید برای آن لباس های رسمی خود را هم حمل کنید. در این شرایط شاید بهتر باشد هرکسی چمدان خود را حمل کند. در کل قبل از هرچیز بایستی بدانید اغلب چند نفره و به چه شکل سفر میکنید و به خاطر داشته باشید چپاندن همه وسایل در یک چمدان غول پیکر بزرگترین اشتباهی ست که میتوانید در این خصوص انجام دهید!

 

جنس رویه چمدان ها

کافیست یک سری به همین خیابان منوچهری خودمان و یا وب سایت های فروش کیف و خرید چمدان بزنید تا متوجه شوید تا دلتان بخواهد متریال های مختلف برای استفاده در ساخت چمدان وجود دارد. از کتان گرفته تا چرم طبیعی و چرم مصنوعی. اینجا هم همان داستان هرچقدر پول بدی آش میخوری برقرار است. همچنین اگر چشم و گوش بسته پیش بروید ممکن است نصف پولی که داده اید را هم آش نخورید و دست خالی و با خرید چمدان نه چندان بدرد بخور به منزل بازگردید.

 

پس پیش از هرچیزی بدانید که رویه چمدان میتواند چرم، پلی کربنات سخت و یا مثلا کتان و برزنت باشد. خصوصیت چرم که بر کسی پوشیده نیست، علاوه بر دوام زیبایی و قیمت بالایی هم دارد. در خصوص برزنت و کتان باید گفت ویژگی که دارند سبکی بیشتر و البته امکان کثیف شدن بیشتر است. پلی کربنات ها گزینه های جدید و خوبی برای چمدان ها هستند. علاوه بر شیک و با دوام بودن خط و خش کمتری روی آنها می افتد و تنوع های بیشتری در رنگ و طراحی دارند.

 

چرخ ها

ما سعی کردیم خصوصیات را بر اساس اهمیت معرفی کنیم اما اگر بخواهیم صادق باشیم، در خرید چمدان چرخ ها، جنس رویه و زیپ ها به یک اندازه اهمیت دارند. در خصوص چرخ ها تا دلتان بخواهد تنوع هست، اما اگر قبلا چمدان چرخ دار داشتید میدانید که چرخ های خشک و پلاستیکی چه از نظر شکنندگی و چه تولید صدا چقدر عذاب آور هستند. بهتر است جنس چرخ ها مانند چرخ های اسکیتی ژلاتینی باشد و چه بهتر که در وسط چمدان تعبیه شده باشند و یا اگر در گوشه ها هستند با کاور سخت پوشیده شده باشند. همچنین بد نیست چرخ ها قابل تعویض باشند زیرا در بعضی موارد شما مجبور میشوید چمدان سالمتان را فقط به خاطر چرخ ها دور بیاندازید.

 

در خصوص چرخ ها بایستی گفت که معمولا به دو نوع هستند، رورواکی و بلبرینگی. چرخ های بایستی بلبرینگی باشند تا در اثر ضربه و یا سقوط از جایی سریع از جا در نرفته و چمدان شما را لنگ در هوا نگذارند! نکته دیگر در خصوص چرخ ها این است که بایستی قابلیت این را داشته باشند که به طور 360 درجه بچرخند و در موقع دور زدن اذیت نکنند. همچنین به اصلاح عامیانه لق نزنند! همه اینها را میتوانید قبل از خرید در فروشگاه چک کنید.

 

زیپ ها

در خصوص زیپ ها چندین نکته هست که میتوانید در موقع خرید آنها را چک کنید. اگر فروشنده مدعی ست که چمدان ضد آب است پس در قدم اول بایستی زیپ ها هم ضد آب باشند. زیپ های ضد آب با یک حالت کاور روی دندانه ها و به همفشردگی خاص قابل تشخیص اند. نکته بعدی در خصوص روان بودن آنهاست که میتوانید آن را در محل چک کنید. همچنین در صورتی که چمدان قفل ندارد و یا در قسمت های فاقد قفل رمزی ست، بایستی که در محل به هم رسیدن زیپ ها بتوان آنها را با یک قفل TSA به هم قفل کرد.

 

دسته

 

در خصوص دسته ها هم تنوع بسیاری وجود دارد. در اکثر چمدان های پلی کربناتی اتصال دسته به بنده معمولا به صورت پرچ های آلمینیومی ست و در خصوص چمدان های چرم و یا برزنتی معمولا به صورت دوخت. کیفیت دسته اهمیت بسیاری دارد. بایستی طوری باشد که با فیزیک دست شما همخوانی داشته باشد. دارای لبه های تیز و یا بسیار نازک و یا کلفت نباشد. همچنین بسیاری از دسته ها به صورت ریلی بلند و کوتاه میشوند. بایستی چک کنید تا ببینید در بلندترین حالت دسته آیا استحکام کافی در برابر خم شدن و کشیدن دارد یا خیر.

 

دوخت

این یکی از آن گزینه هاییست که برای فهمیدن خوب یا بد بودن آن بایستی اینکاره باشید و به این راحتی ها نیست! دوخت ها معمولا انواع متنوعی دارند و شاید در این مورد بهتر است همسر و یا خواهرتان که دستی در خیاطی دارد همراه شما باشد. دوخت خوب باعث میشود چمدان شما به این سادگی ها به اصطلاح deform یا بدریخت نشود. همچنین دوخت خوب میتواند بر زیبایی چمدان شما تاثیر زیادی بگذارد.

 

وزن

 

همه چیز زیبایی و دوام نیست. یار و همراه سفر شما بایستی سبک هم باشد. شاید در هنگام فروش فروشنده وزن بالای چمدان را ناشی از کیفیت متریال آن بداند اما شما نبایستی زیر بار این استدلال بروید. چمدان شما نباید در حالت خالی از مقدار مشخصی سنگین تر باشد. پس دقت کنید که در هنگام خرید حتما وزن آن را با نمونه های هم حجم آن بسنجید.

 

طراحی

یک چمدان خوب بایستی متناسب با فرم خود اعم از مستطیل و یا مربع بودن بیشترین حجم ممکن را در اختیار شما قرار دهد. اگر قرار باشد شکل و شمایل خاص چمدان و یا وجود لبه ها و یا تورفتگی های خاص از فضای آن جلوگیری کند در آینده برای شما هیچ فایده ای نخواهد داشت! در سالهای اخیر در کنار دوام به طراحی چمدان ها توجه بیشتری شده است اما نباید به از خاطر ببرید که چمدان قرار است نهایتا در باربند اتوبوس و یا در محفظه بار هواپیما انداخته شود و چیزی که بیشتر از طراحی در آن اهمیت دارد کارایی و فضاهایست که برای وسایل در اختیارتان قرار میگیرد.

 

داخل چمدان

 

در خصوص داخل چمدان ها تنوع بسیاری در طراحی ها وجود دارد. از جمله نکاتی که هست این است که بهتر است محفظه های کوچک و دارای زیپ در آن تعبیه شده باشد تا بتوانید به تناسب نیاز خود به اصطلاح خرت و پرت ها را در آن جا دهید! همچنی بودن یک فضای کاملا ضد آب محل خوبی برای مخفی کردن پول و یا پاسپورت هاست. رویه داخلی چمدان نباید طوری باشد که با اولین کشیدگی شروع به نخ نما شدن بکند. در برخی از چمدان ها قسمت ضد ضربه ای برای لپ تاپ و یا تب لت وجود دارد که میتواند در سفر حسابی مفید بوده و از به همراه بردن کیف لپ تاپ جدا جلوگیری کند.

 

و در آخر

بعضی چمدان ها به اصطلاح آپشن های متنوع تری دارند که میتواند شما را در خرید آنها وسوسه کند. مثلا ممکن است چمدانی مجهز به جی پی اس باشد و یا مثلا قفل رمزی آن از نوع گران قیمت تر و یا پیچیده تری باشد. باید به یاد داشته باشید که اینها به اصطلاح برای شما آب و نان نمیشود و چیزهایی که در خرید چمدان اهمیت دارد اکثرا همان هاییست که در بالا ذکر شد!

نکات جانبی دیگری هم هست، مانند اینکه بهتر است چمدان یک دسته از بغل هم برای بند کردن داشته باشد و در کل فرم و اندازه آن طوری باشد که بتوان بدون خم شدن آن را برداشت و حمل کرد. بد نیست قبل از خرید کمی برندها را بیشتر بشناسید و با سرکشی به وب سایت های مقایسه ای مشخصات هرکدام را باهم بررسی کنید. علاوه بر همه اینها در خصوص رنگ هم بی تفاوت نباشید. یادتان باشد شانس اشتباه و یا گم شدن چمدان های شبیه به هم در فرودگاه و ترمینال ها بیشتر است. پس چه بهتر اینبار که برای خرید چمدان میروید نگاهی هم به چمدان های رنگی و متفاوت بیاندازید.

 

مطلب ما در خصوص خرید چمدان را خواندید؟ اگر پیشنهاد و یا تجربه ای در خصوص خرید چمدان دارید، چه خوب که آن را در اینجا با ما و دیگر مخاطبان تراولچی درمیان بگذارید.