sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

سفر به مشهد (قسمت اول)

7 دلیل برای اینکه بایستی به خراسان سفر کرد

سفر-به-مشهد

 

خراسان بزرگ از دیرباز مورد توجه حکومت ها و دولت های بسیاری قرار گرفته است. در زمان هایی که این سرزمین شهرهای پر افتخاری را در دل خود جای داده بود، پایتخت فرهنگ و هنر ایران بود. زمانی شاعران معروفی چون فردوسی، پرچمداران فرهنگ پارسی ایران زمین، در این سرزمین زندگی میکردند و بعد از آنها عرفا و شاعران بسیار نامداری مثل خیام و عطار هر روز بر افتخار این خاک افزوده اند.

زمانی خراسان شهرهای بی مانندی همچون سمرقند و بلخ و بخارا را در دامن خود داشت. همچنین هرات زیبا که همیشه و در هر دوره ای از آن به زیبایی و آبادی یاد شده است. در دوره معاصر، نگین های این انگشتری با ارزش یکی یکی از آن کاسته شدند و چیزی که بجا مانده همچنان باعث افتخار ایرانیان است. در این مطلب میخواهیم با هم مرور کنیم که چرا سفر به مشهد و خراسان پر از رمز و راز و پر از نقاط فرهنگی و مذهبی غنی و دیدنی ست.

 

تاریخ کهن

این بار قبل از سفر به مشهد بد نیست کمی در مورد پیشینه این خاک زر خیز مطالعه کنید. خراسان کهن دیرزمانی شامل شهرهای بسیار بیشتری بوده است. در واقع گستره سرزمینی که آن را خراسان کهن مینامیدند بخش هایی از افغانستان، ازبکستان، قزاقستان و ترکمنستان را شامل میشده است! سفر به مشهد سفر به خراسانی ست که زمانی از دل آن منطق الطیر عطار و دوبیتی های خیام و حماسه پرشور فردوسی جان گرفته است.

سفر-به-مشهد

 

همچنین احتمالا ندانید که کهن ترین سرزمین از لحاظ سکونت تاریخی در ایران منطقه خراسان است. اسکلت های کشف شده در منطقه کَشَف رود خراسان بقایای اولین انسانهایی هستند که در ایران کنونی زیست میکرده اند. این اسکلت ها مربوط به 800هزار سال پیش است، زمانی که انسان در عصر پیش از تاریخ برای زیستن در این سرزمین پربرکت تلاش هرروزه ای داشته است. پس اینبار که به خراسان رفتید بدانید قدم در سرزمینی میگذارید که ابتدایی ترین بشر در ایران زمانی در آنجا میزیسته است.

 

فرهنگ و هنر غنی

شهرهای کنونی خراسان از دیدگاه فرهنگی و هنری همچون نگینی هستند که برای دیدن درخشش آنها بایستی کمی آن را گرد گرفت. موسیقی اصیل و مقامی این خطه با تلفیق رقص های محلی گرچه شاید برای ما ایرانیان نشناخته باشد، اما برای جهانیان جزو فاخرترین موسیقی و رقصهای در دنیاست. کافیست برای شنیدیدن این نوای دلپذیر و چرخشهای موزون چوب به دستان سپید پوش خراسانی سری به شهر قدیمی و زیبای تربت جام بزنید.

سفر-به-مشهد

 

از منظر صنایع دستی پوستین دوزی، آینه کاری، ارغوان دوزی و نمد بافی مردمان خراسان همچنان جزو تولیداتی ست که در سفر به مشهد و خراسان زیبا میتواند در سبد خرید سوغاتی شما قرار بگیرد.

 

قبله گاه شیعیان

سفر-به-مشهد

 

برای کسانی که دل داده امام هشتم شیعیان هستند، سفر به مشهد و زیارت حرم این امام معصوم جزو ارزشمندترین لحظات عمر آنهاست. شاید بتوان گفت بیشتر رونق این روزهای خراسان رضوی و بخت و اقبال شهر مشهد برای جذب سرمایه گذاران، مسافران و زائران مدیون وجود حرم امام رضا (ع) میباشد. در بین داشته های خراسان، حرم امام رضا (ع) این روزها مانند نگینی در شهر مشهد میدرخشد و مشتاقان زیارت آن حضرت را از جاهای مختلف دنیا به آنجا میکشاند.

 

بهترین هتل ها و رستوران ها

سفر-به-مشهد

 

در حال حاضر باید عنوان کرد که بهترین و تازه ساخت ترین هتل ها، رستورانها و اقامت گاه های ایران در شهر مشهد قرار دارد. کافیست در میان هتل های ایران جستجویی کنید تا متوجه شوید از هتل مجلل داریوش گرفته تا قصر طلایی و هتل قصر بین الملل همگی در شهر مشهد و در نزدیکی حرم امام رضا (ع) قرار دارند. همچنین شهر مشهد بیشترین تراکم رستوران و غذاخوری به نسبت شهرهای دیگر ایران را دارد که از این منظر میتوان آن را شهر عالی برای سفر با خانواده دانست.

 

امکانات رفاهی عمومی

وجود امکانات رفاهی بسیار زیاد در طول شهر و در مسیرهای دسترسی به شهر باعث شده تا بسیاری از خانواده ها این شهر را به عنوان یکی از مقاصد درجه یک سفرهای خانوادگی در نظر داشته باشند. در بیشتر نقاط شهر وجود آبخوری ها و سرویس های بهداشتی باعث شده تا شما در صورت سفر با کودکان و یا سالمندان مشکلات کمتری را شاهد باشید. همچنین وجود خطوط اتوبوس سریع (BRT) و مترو در مسیرهای اصلی شهر باعث شده تا شما برای جابجایی درون شهری همواره گزینه های متنوعی داشته باشید.

سفر-به-مشهد

 

همچنین در پارک های این شهر، برای مسافرین و زائرانی که قصد توقف دارند مکان هایی از قبل تعبیه شده است که از نظر امنیت و داشتن امکانات رفاهی در وضعیت خوبی قرار دارد.

 

دسترسی آسان

برای سفر به مشهد و خراسان انتخاب با شماست که از چه طریق به این شهر سفر کنید. وضعیت جاده های منتهی به این شهر خوب است و در واقع جزو بهترین ها در ایران است. مسیر جاده ای اصلی از شهرهای تهران، سمنان، دامغان و شاهرود میگذرد و پس از گذر از سبزوار و نیشابور به شهر مشهد منتهی میشود

امکان سفر به مشهد با قطار از سالها پیش مهیا بوده است. مسیر ریلی اصلی شرق کشور بعد از عبور از تهران و شهرهای مرکزی سمنان و خراسان به مشهد ختم میشود. در حال حاضر چندین کلاس مختلف قطار از جمله درجه یک سیمرغ، درجه یک طوس یا خیام، درجه یک سبز، پلور سبز، دلیجان، خلیج فارس، غزال و غیره در این مسیر در حال تردد هستند.

تقریبا بیشتر هواپیمایی های کشور در مسیر هوایی به مشهد در حال فعالیت هستند. در واقع مسیر اصلی پروازی در سالهای اخیر ایران مسیر پروازهای منتهی به فرودگاه شهر مشهد بوده است که در این بین پروازهای بین المللی مستقیمی هم از جمله پرواز به شهرهای مختلف عراق، مسکو و عمان در جریان است. پرواز به مشهد به دلیل وجود چارترهای متنوع در بیشتر اوقات یکی از گزینه های خوب برای رسیدن به این مقصد گردشگری ست.

 

شهرهای اطراف

سفر به مشهد موقعیت بازدید از بسیاری دیگر از شهرهای بی نظیر خراسان را به شما میدهد. فاصله شهرها و محلهایی مانند نیشابور، طوس و یا شاندیز از خود مشهد بسیار کوتاه است. برای دیدن نیشابور بایستی حدودا 230 کیلومتر از مشهد به سمت غرب کشور رانندگی کنید. همچنین میتوانید اگر از سمت غرب به مشهد سفر میکنید قبل از بازدید از شهر مشهد، اقامتی هم در شهر زیبای نیشابور داشته باشید. همچنین برای دیدن مقبره شاعر پر آوازه ایرانی، فردوسی کافیست تنها 30 کیلومتر به سمت شمال حرکت کنید.

سفر-به-مشهد

 

شاندیز یکی از دیگر مقاصد گردشگری جانبی در مشهد است. باغات زیبا، آب و هوای بسیار عالی، رستوران های مجلل و غذاهای محلی خوشمزه باعث شده شاندیز به یکی از پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی در سفر به مشهد تبدیل شود. همچنین فاصله این شهر از مشهد حدودا 42 کیلومتر و موقعیت آن در شمال شرقی شهر مشهد است.