sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

قلعه بندبن قاسم آباد

گیلان استان سرسبز و با تمدن ایران همیشه میزبان مسافرین زیادی بوده در میان جاذبه هایی تاریخی گیلان حوالی رودسر در روستای قاسم آباد میتوانید از دور برج ۱۲ متری به جامانده قلعه بندبن را ببینید.شایان ذکر است از قلعه متاسفانه فقط برج و اندکی مخروبه باقی مانده است.

بندین قاسم آباد روستای زیبا و تاریخی است که در آن قلعه ای سنگی، متعلق به دوران باستان وجود دارد که قدمت این قلعه به صدها سال پیش باز می گردد که ساکنان بندین از آن به عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریایی می دانند.
معماری بی نظیر قلعه بندبن سبب شگفتی کارشناسان یونسکو شده است . درقدیم در زیر قلعه مسیرهایی و راهروهای ارتباطی به بیرون بوده ک هنوز تعداد زیادی از آن کشف نشده همچنین معماری بی نظیر در کنار زیبای چشم انداز قلعه، شگفتی همه را سبب شده، زیرا در ساخت این قلعه، از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و ساروج به منظور استحکام میان سنگها استفاده شده است.


معماری قلعه

برج قلعه بندبن قاسم آباد ، بخشی از یک قلعه بسیار بزرگ بوده که برج نگهبانی آن در بخش جنوبی قلعه و مشرف بر دهکده بندبن، هنوز نیز کاملا سالم باقیمانده است.

این برج سنگی، به قطر ۴٫۵ متر، هشت سنگ انداز سالم دارد. از خود قلعه جزء یک دیوار سنگی با ملاط گچ به طول پنج متر و به پهنای ۱۲۰ سانتیمتر چیز دیگری بر جای نمانده و بخش شمالی آن توسط جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی ویران شده است در جبهه خاوری، درب قلعه به ارتفاع یک متر هنوز پا برجاست.

قطر دیوار این برج از کف تا بالا، بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ سانتی متر است، ارتفاع برج از کف اصلی در حدود هفت متر است و هشت سنگ انداز سالم دارد، در ضلع شمالی این برج دیوار سنگی به طول پنج متر و ارتفاع بین یک متر تا ۶۰ سانتی متر باقی مانده است، از ضلع جنوب غرب به شمال شرقی، دیواری به طول ۹ متر به ارتفاعی بین چهار تا دو متر دیده می شود، روی این دیوار درختان زیادی روئیده شده است، ضخامت این دیوار بیش از یک متراست.

این برج از سه جهت شیب و پرتگاه دارد و تنها راه دسترسی به آن ضلع غربی است، این برج دایره وار را با کشیدن دیوارهای قطور از سنگ و گچ تقویت کرده اند. برج اصلی، در منتهی الیه سمت غربی این دیوارها قرار دارد. این برج تاسیسات و ملحقات قلعه های مسکونی و نظامی بزرگ را ندارد. با توجه به موقعیت برج که در دریای کاسپین و منطقه ی بندبن و چایجان را می توان از آنجا زیر نظر گرفت، برج برای دید بانی و راهداری بوده است.


دسترسی به قلعه بندین قاسم آباد

قلعه بندین قاسم آباد در فاصله هزارمتری روستای بندبن دهستان اوشیان از توابع بخش چابکسر شهرستان رودسر در پنج کیلومتری از غرب جاده رشت – چالوس بر بلندای کوهی صخره ای قرار دارد، این برج در نزد اهالی منطقه به ” دُزبن “، ” دِزبن ” و ” بندبن ” شهرت دارد.