sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

وسایل نقلیه عمومی در مشهد

نقشه وسایل نقلیه عمومی ریلی مشهد
نقشه وسایل نقلیه عمومی ریلی مشهد

آشنایی با وسایل نقلیه عمومی در شهر مشهد به عنوان یک شهر زیارتی از ضروریات است. مشهد مقدس مرکز استان خراسان رضوی است و به خاطر وجود حرم امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان سالانه حدود 30 میلیون زائر و توریست از ایران و کشورهای دیگر به این شهر سفر می­کنند. برای رسیدن به مشهد راه‌های مختلفی وجود دارد از جمله قطارهای مسافرتی متنوع، هواپیما و اتوبوس‌های مسافرتی. شما با خرید بلیط از تراولچی می‌توانید به مشهد مقدس رفته از جاذبه‌های سیاحتی و زیارتی این شهر دیدن فرمایید.

بعد از رسیدن به مشهد برای رفتن به نقاط مختلف شهر می­توان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد که اتفاقاً در مشهد بسته به مسیر و سلیقه مسافر راه‌های گوناگونی برای تردد وجود دارد. سیستم حمل و نقل عمومی مشهد بسیار گسترده است و تقریباً بیشتر شهر را پوشش می‌دهد. اتوبوس، مترو و تاکسی دسترسی به تمام نقاط شهر را میسر می­کنند.

اتوبوس

یکی از مهم ترین وسایل نقلیه عمومی در مشهد اتوبوس است. سازمان اتوبوسرانی این شهر خطوط بسیار وسیعی دارد و با انواع اتوبوس‌های درون شهری، خطوط BRT، اتوبوس‌های تندرو، خطوط حومه شهری و مینی­بوسرانی تقریباً به تمام نقاط شهر سرویس­ دهی دارد.  به منظور رسیدن به حرم مطهر رضوی می‌توان از خطوط BRT 800 از مبدا پایانه رضوی به پایانه طبرسی و BRT800.2  از پایانه طبرسی به حرم مطهر و BRT 830 از انتهای شهرک شهید باهنر به انتهای امامیه و BRT 831  از پایانه الهیه به پایانه مصلی استفاده کرد. جزییات کامل ایستگاه‌های خطوط اتوبوس را می­‌توانید در سایت سازمان اتوبوسرانی شهر مشهد مشاهده کنید.

اتوبوس، از وسایل نقلیه عمومی شهر مشهد
اتوبوس، از وسایل نقلیه عمومی شهر مشهد

مترو

یکی دیگر از بهترین وسایل نقلیه عمومی و روش‌های تردد در شهر مشهد مترو یا همان قطار شهری است. برای شهر مشهد 5 خط مترو در نظر گرفته شده که در حال حاضر دو خط آن فعال و در حال سرویس­دهی به مسافران و شهروندان محترم می­باشند. خط 1 قطار شهری مشهد به طول 24 کلیومتر فرودگاه شهید هاشمی نژاد را به منطقه وکیل­آباد وصل می­کند. این خط در میدان تقی آباد­(ایستگاه شریعتی) با خط 2 تقاطع دارد. خط 1 شمال­غربی را به جنوب شرقی متصل می­کند. برای مسافرانی که قصد مراجعه به ییلاقات طرقبه و شاندیز، باغ وحش مشهد، رستوران پدیده شاندیز، شهر‌بازی کوهستان پارک مشهد، محل نمایشگاه بین المللی مشهد، پارک ملت مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، بازار زیست خاور، بازار هفده شهریور، فرودگاه و بسیاری مقاصد دیگر را دارند استفاده از خط یک قطار شهری مشهد مناسب خواهد بود. همچنین در مجاورت ایستگاه وکیل آباد مترو مشهد، پایانه اتوبوسرانی برای بسیاری از مقاصد مهم دیگر سرویس‌دهی دارد.

ایستگاه‌های خط ۱ مترو مشهد به این شرح می‌باشد:

 1. ایستگاه وکیل آباد
 2. ایستگاه کوهستان پارک
 3. ایستگاه نمایشگاه
 4. ایستگاه اقبال لاهوری
 5. ایستگاه صیاد شیرازی
 6. ایستگاه صدف
 7. ایستگاه هفت تیر
 8. ایستگاه دانش آموز
 9. ایستگاه سید رضی
 • ایستگاه کوثر
 • ایستگاه پارک ملت
 • ایستگاه آزادی
 • ایستگاه خیام
 • ایستگاه فلسطین
 • ایستگاه طالقانی
 • ایستگاه قائم
 • ایستگاه شریعتی (تقاطع با خط ٢)
 • ایستگاه امام خمینی
 • ایستگاه بسیج
 • ایستگاه هفده شهریور
 • ایستگاه پروین اعتصامی
 • ایستگاه غدیر
 • ایستگاه بوستان ریحانه
 • ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد

ساعات کار متروی مشهد از ساعت 6 صبح تا 22:30 شب است.

مترو از وسایل نقلیه عمومی شهر مشهد
مترو از وسایل نقلیه عمومی شهر مشهد

خط 2 قطار شهری به طول 14 کیلومتر شمال به جنوب را به هم وصل می­کند. این خط از انتهای طبرسی شمالی شروع می­شود و با عبور از بلوار طبرسی جنوبی، چهارراه برق، چهارراه گاز و چهارراه مقدم به میدان راه­آهن و سپس به سمت میدان شهدا ادامه مسیر می‌دهد. این خط با عبور از میدان سعدی و خیابان دانشگاه و میدان تقی­آباد ضمن عبور از ایستگاه تقاطعی با خط 1 به مرکز خرید زیست خاور دسترسی خواهد داشت. در نهایت ایستگاه آخر این خط با عبور از زیر پارک کوهسنگی و فلکه تلویزیون و میدان فضل بن شاذان (جام عسل) در انتهای بلوار فکوری خواهد بود. اسامی ایستگاه‌های این خط به شرح زیر است:

 1. ایستگاه کشف رود (ولایت)
 2. ایستگاه طبرسی
 3. ایستگاه پل فجر
 4. ایستگاه نبوت مشهد
 5. ایستگاه شهید مفتح مشهد
 6. ایستگاه راه‌آهن مشهد
 7. ایستگاه شهدا (تقاطع با خطوط دردست ساخت ٣ و ٤)
 8. ایستگاه شهری سعدی
 9. ایستگاه شریعتی (تقی‌آباد) (تقاطع با خط ١)
 • ایستگاه الندشت
 • ایستگاه کوهسنگی مشهد
 • ایستگاه شهید کاوه
 • ایستگاه سلامت

برای استفاده از خدمات قطار شهری مشهد علاوه بر اینکه می­توانید از باجه­های ایستگاه‌های قطار شهری مشهد بلیط تهیه کنید؛ هم‌چنین می­توان از دو نوع کارت اعتباری من کارت و زائر کارت نیز استفاده کرد که از آنها برای پرداخت کرایه اتوبوس، خرید طرح ترافیک و پرداخت هزینه پارکینگ هم استفاده کرد و از طریق باجه­های شارژ ایستگاه یا دستگاه TVM  می­توان آنها را شارژ کرد. به علاوه این کارتها با موبایل نیز قابل شارژ می­باشند که برای این منظور باید اپلیکیشن شارژ من کارت نیاز هست.

تاکسی

یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی در مشهد تاکسی است. از آنجا که مشهد یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری و زیارتی در کشور است، همیشه میزبان تعداد زیادی مسافر می­باشد. با توجه به اعمال طرح‌های ترافیکی به مناسبات گوناگون و هم‌چنین کیفیت بالای تاکسی­ها، قیمت مناسب آنها و در دسترس بودن تاکسی­ها در همه سطح شهر؛ استفاده از تاکسی انتخاب منطقی و مقرون به صرفه­ای به نظر می‌رسد. هم‌چنین تاکسی‌های تلفنی همیشه در دسترس هستند. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و در دسترس بودن اینترنت در تمام نقاط کشور، در مشهد نیز مانند تمام کلان‌شهرها اخیرا چند مرکز تاکسی­‌های اینترنتی تأسیس شده و آغاز به خدمت رسانی نموده ­اند.

تاکسی از وسایل نقلیه عمومی شهر مشهد
تاکسی از وسایل نقلیه عمومی شهر مشهد