sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

کاريز کیش

احداث قنات (کاریز) در انحصار ایرانیان بوده و با توجه به قدمت شش هزار ساله قنات در ایران میشه گفت صاحبان اصلی قنات، ایرانیها هستن. در گذشته از کاریز برای هدایت آبهای زیرزمینی استفاده می شده و معمولا از ارتفاعات شروع می شده و به مظهر می رسیده و کاریز کیش از دیدنی‌ترین و قدیمی‌ترین آنهاست.

عظمت کاریز دو هزار ساله کیش با حداکثر ارتفاع چهل و پنج متری منحصر بفرده .از آب این قنات برای مصرف آبیاری فضای سبز و مصرف شرب ساکنین استفاده می شده و در عین حال کشتی ها نیز از آب جزیره کیش برای مصرف و فروش و یا معاوضه با اجناس دیگر در کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده می کردن.

سقف مرجانی کاریز کیش قطر هفت متری داره و پوشیده از صدف ها و آبزیانی هست که به صورت فسیل دیده میشن. این فسیلها بين 53 تا 570 ميليون سال قدمت دارن. وقتی با دقت بيشتري به اين فسيلها نگاه كنيد لاك‌پشتي را مي‌بينيد كه از 570 ميليون سال پیش خود را براي امروز ما جاودانه كرده.

فعلا موزه، رستوران و عکاسخانه ای در این شهر زیر زمینی بنا شده و قراره در آینده در مساحتی 63000 متری در روی زمین نیز بخشهای سالن ورودی، سینما ،پاویون، سالن آمفی تاتر رو باز، دو قلعه باستانی ، سایت بازی بچه ها و مهدکودک ، هتل و سوئیت های اقامتی و باغ ایرانی احداث شه ، که در این باغ اقوام مختلف ایرانی با لباسها و موسیقی محلی و نمایش های سنتی معرفی میشن. ساعت بازدید از کاریز کیش از 10 صبح تا 10 شبه و بلیط هم 20 هزار تومنه.