sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

گلابتون‌دوزی

گلابتون‌دوزی به دوخت بر روی پارچه با نوارها و نخ‌های زری می‌گویند، این هنر در سده سوم پیش از میلاد در ایران مرسوم بوده. ابتدا نقش مورد نظر را بر روی پارچه می‌کشند و بعد با استفاده از وسایل مورد نیاز شروع به دوخت‌های خاص بر روی طرح‌ها می‌کنند.

هنر ظریف رودوزی یا همان گلابتون‌دوزی را بیشتر میتونین برروی شلوارهای زنانه بندری ببینین.

نقوشی که در این هنر بیشتر مرسومه: پیچک ترنج، گل ساعتی، نقش محرابی، گلهای اسلیمی، گلهای ختائی، نقش بازو بندی، بته روحی، محرماتی یا ستونی، بته جقه‌ای، سروچه و انواع گلها و گاهی تصاویر افراد نیز دوخته میشه.

از پارچه‌های گلابتون‌دوزی شده در لباس‌های محلی، شال‌های محلی، روسری و … استفاده میشه. گاهی پارچه گلابتون دوزی شده مستقیما استفاده میشه و از آن شلوار یا پوشاک درست می‌کنن و گاهی هم گلابتون دوزی از روی پارچه جدا میشه و به صورت ترکیب با دیگر پارچه‌ها، دوخته میشه.

در حال حاضر گلابتون دوزی با الیاف طلا بهیچ وجه در ایران رایج نیست و گلابتون دوزان به جای استفاده از نخ طلا، از نخ‌هایی که روکش فلزی زرد یا سفید دارن  و عمدتا در کشور پاکستان تولید میشن. استفاده می‌کنن و به کمک قلاب نقوش متنوعی را که اکثرا هم الهام گرفته شده از بینش‌ها و برداشت‌های شخصی‌شان هست روی پارچه می‌دوزن.

تولیدکنندگان اصلی مصنوعات گلابتون‌دوزی شده در استان هرمزگان، بیشتر زنان و دختران خانه دار هستن و در اکثر نقاط روستایی استان کمتر خانواده‌ای را پیدا می‌کنید که زنان و دخترانش با هنر گلابتون‌دوزی آشنایی نداشته باشن.