sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

چند توصیه در خصوص گم شدن چمدان در فرودگاه

گم-شدن-چمدان-در-فرودگاه

 

قطعا کسی دوست ندارد تجربه گم شدن چمدان در فرودگاه را به عنوان خاطره ای از خود به یادگار داشته باشد. دیدن این صحنه که همه یکی یکی شاد و خندان از قسمت تحویل بار بیرون می آیند و شما همچنان با نگاهی خیره منتظر چمدان تان هستید اصلا جالب نیست! به خصوص وقتی که این اتفاق در فرودگاهی غیر از فرودگاه شهر و کشور خودتان اتفاق بیفتد! شاید این احتمال را صفر بدانید که فرودگاه چمدان شما را گم کند، اما اگر حسابی منتظر ماندید و هیچ کدام از چمدان های بیرون آمده همرنگ چمدان شما نبود، احتمالا این اتفاق افتاده است!

هیچگاه نمیتوان توقع داشت که فرودگاه و پرسنل آن به هیچ وجه دچار این اشتباه نشوند اما قبل از اینکه آنها دست بکار شوند و چمدان شما را جایی در میان زمین و هوا گم کنند بهتر است با دانستن چند نکته ساده احتمال ضرر این اتفاق را به حداقل بیندازید! اگر شما هم از گم شدن چمدان در فرودگاه دل خوشی ندارید و یا آنقدر دورنگر هستید که بخواهید احتمال آن را کمتر کنید، ادامه مطلب ما در همین خصوص خواهد بود.

 

Check-in و یا همان چک کردن بار قبل از پرواز

قبل از اینکه خیال گم شدن چمدان در فرودگاه به سرتان بزند و نگران آن باشید تگ های مربوط به پروازهای قبلی را از چمدان جدا کنید و بعد از تحویل و انجام مراحل دیگر با استفاده از باجه های Check-in فرودگاه از وجود چمدانتان مطمئن شوید. این یکی از همان دلایلی ست که باید به خاطر آن به موقع به فرودگاه برسید. زیرا احتمالا وقتی شما درست دم پرواز به فرودگاه رسیده اید، فرصت این را پیدا نکنید که از انتقال چمدان هایتان به هواپیما مطمئن شوید. پس به موقع برسید و بلافاصله بعد از تحویل بار، Check-in را انجام دهید.

گم-شدن-چمدان-در-فرودگاه

 

از فاصله های پروازی کوتاه دوری کنید

یکی دیگر از دردسرهایی که به سادگی میتواند گریبان گیر شما شود رزور کردن پشت سرهم پروازهاست. برای مثال اگر پرواز اول شما دیر به زمین بنشیند باید بلافاصله برای پرواز بعدی عجله کنید. وقتی پای عجله کردن به میان بیاید یکی از اتفاق هایی که بسیار محتمل خواهد بود گم کردن چمدان در فرودگاهی ست که از آن قصد پرواز دارید. پس با چک کردن زمان پروازها، سعی کنید فاصله زمانی معقولی بین آنها در نظر بگیرید.

 

قوانین خطوط هوایی را در پروازهای بین المللی بدانید

بسیاری وقت ها چک کردن چمدان و دوباره بار کردن آن در پروازهای اتصالی (Connecting Plan) کار سر راست و بی دردسریست. اما در خصوص پروازهای بین المللی این مساله را حتما از کارکنان فرودگاه بپرسید. گاهی این کار به صورت کاملا خودکار صورت میپذیرد و گاهی لازم است تا شما چمدان خود را تحویل گرفته و دوباره تحویل داده و چک کنید. پس حتما بلافاصله بعد از وارد شدن به کشور و یا فرودگاهی که قبلا در آن نبوده اید این مساله را از کارکنان فرودگاه بپرسید.

 

خطوط هوایی مطمئنی پیدا کنید که پاسخگو چمدان گم شده باشند!

قبلا از پرواز جویا شوید کدام یکی از هواپیمایی ها در خصوص گم کردن چمدان در فرودگاه پاسخگویی و پیگیری بهتری دارند. بعضی از خطوط هواپیمایی سالهاست نام خوشی در این زمینه دارند و برعکس سپردن چمدان به بعضی از خطوط هوایی شبیه انداختن یک سکه در هواست!

 

تگ یا همان برچسب های قدیمی روی چمدانتان را پاک کنید

برخلاف بعضی ها که به تعداد برچسب های روی چمدانشان افتخار میکنند وحاضر نیستند در سفرهای متعدد آنها را درست و حسابی عوض کنند، شما از انجام اینکار برحذر باشید. بر اساس گزارش ها گم شدن برچسب ها و یا زیاد بودن تعداد آنها یکی از ساده ترین دلایل گم شدن چمدان در فرودگاه است. برای اطمینان از اینکه در صورت گم شدن مسئولین فرودگاه بتوانند به راحتی صاحب آن را پیدا کنند چه بهتر که آدرس و شماره تلفن خود را بر روی آن بنویسید.

 

از برچسب های اضافی استفاده کنید

یکی از راه ها برای اینکه اطمینان حاصل کنید در صورت بروز هر اتفاقی برای برچسب اصلی میتوانید همچنان امیدوار باشید که چمدانتان به دست شما خواهد رسید این است که از یک برچسب اضافی استفاده کنید. این برچسب اضافی میتواند به صورت یک روبان یا حتی کاغذ چسب شده به چمدان شما باشد. توصیه ما این است که از یک برچسب با کیفیت و با نوشته های خوانا استفاده کنید. در این صورت احتمالا شما آن کسی نباشید که شوربختانه، چمدانش در میان آسمان و زمین ناپیداست!

 

چمدان متفاوت تری انتخاب کنید

اگر شما هم مثل خیلی از افراد از چمدان های معمولی سیاه رنگ استفاده میکنید خیلی امیدوار نباشید که در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه، بتوانید به مسئول تحویل بار توضیج دهید که چمدان شما چه شکلی بوده است! پس سعی کنید با انتخاب یک چمدان متفاوت و ترجیحا یونیک تا حد امکان جلوی این مسئله را بگیرید که کسی به اشتباه چمدانی هم رنگ چمدان شما را بردارد و از فرودگاه خارج شود. در ضمن پیدا کردن چمدانی که رنگ و شکل خاص تری دارد در بین ده ها چمدانی که از هواپیما خارج شده کار ساده تری خواهد بود.

گم-شدن-چمدان-در-فرودگاه

 

چمدان را بیش از اندازه پر نکنید

یکی از نکته های پنهان در خصوص چمدان بیش از حد پر بودن آن است. هرچه چمدان شما پرتر باشد فشار بیشتری به جداره و زیپ های آن خواهد آمد و در نتیجه در هنگام جابجایی بارها ممکن است به راحتی پاره شود و یا با باز شدن زیپ محتوای آن به بیرون بریزد. به خاطر داشته باشید به جز وسایل شکستنی تمام بارهای دیگر (که چمدان شما را نیز شامل میشود) در هنگام جابجایی پرت خواند شد و به نظر نمی آید اگر لباس ها و وسایل شما به هر دلیلی به بیرون ریخته شود کسی حوصله کند و دوباره آنها را سرجای اولش بگذارد!

 

از گذاشتن وسایل تیز و برنده در چمدان خودداری کنید

یکی دیگر از توصیه ها که احتمال صدمه و گم شدن چمدان شما را کمتر میکند همین است. سعی کنید تا جایی که ممکن است وسایل تیز و برنده را با چمدان تحویل فرودگاه ندهید. در صورتی که مجبور به این کار هستید تا جایی که ممکن است این وسایل را در وسط چمدان و به دور از جداره و زیپ ها قرار دهید. پس به نفع شماست که آنها را به راحتی در چمدان رها نکنید و باز به خاطر داشته باشید که چمدان و کیف های شما قرار نیست در فرودگاه با احترام حمل شوند. اگر در صورت پرت شدن آنها و پاره شدنشان به دلیل شی تیزی که در آن هست هر اتفاقی بیفتد، بدون شک قبل از هرکسی خود شما مقصر این موضوع خواهید بود.

 

یک کپی از برنامه سفر و اطلاعات تماس خود در چمدان داشته باشید

فرض کنید برچسب های شما پاک و یا پاره شده است. کارکنان فرودگاه بدون اینکه اطلاعاتی در مورد شما نداشته باشند بدون شک نمیتوانند چمدان را به شما بازگردانند. پس چه بهتر که بنابر توصیه ای رایج یک کپی از برنامه سفر و اطلاعاتتان در چمدان داشته باشید تا در صورتی که هر اتفاقی افتاد همچنین به بازگشت چمدانتان امیدوار باشید! در واقع با اینکار بهانه دست کسی نمیدهید و آنچه وظیفه شخصی در خصوص نگهداری از چمدان تان است را به خوبی انجام داده اید. احتمال گم شدن چمدان در فرودگاه را شاید نتوان به صفر رساند اما قطعا راهکارهایی هست که بتوان این احتمال را تا حد ممکن ضعیف کرد!

 

کمی عجله بد نیست!

چه بهتر که شما جزو اولین کسانی باشید که به بخش تحویل بار پرواز میرسید. بعد از اینکه هواپیما نشست سعی کنید تا جایی که ممکن است سریعتر به محل تحویل بار برسید تا از خطای مضحک اما گاها رایج دیگران در خصوص به اشتباه بردن چمدانتان در امان باشید! البته شاید لازم به گوشزد این نکته نباشد که عجله شما نباستی به هیچ وجه نظم صف پیاده شدن از هواپیما را بهم بزند. در جای درست و به موقع تعجیل کنید، این بهترین راهیست که پیش پای شماست!

گم-شدن-چمدان-در-فرودگاه

 

یک عکس از چمدان بندازید

حتی اگر در طول 100 پرواز اخیرتان این اتفاق نیفتاده به هرحال شما باید گم شدن چمدان در فرودگاه را به عنوان یک احتمال در نظر بگیرید. در صورتی که شما از چمدانتان عکسی تهیه کرده باشید امکان ردگیری آن از طریق پرسنل و یا چک کردن دوربین ها کار ساده تری خواهد بود. سعی کنید عکسی که میگیرید اطلاعات روی تگ ها و شمای کلی از چمدانتان را در بر بگیرد.

 

وسایل ضروری و مهم را در چمدان تحویل ندهید

هر چقدر هم که شما خوش بین باشید احتمال گم شدن چمدان در فرودگاه وجود دارد. پس به خاطر داشته باشید اگر وسایل پزشکی ضروری و یا مدارکی مثل پاسپورت و یا کارت شناسایی شما با چمدان مفقود شد، این خوش بینی برای شما هیچ آب و نانی به همراه نخواهد داشت. پس قبل از بستن چمدان وسایلی که ذکر شد به همراه هر چیز دیگری که فکر میکنید با گم شدن آن به دردسر بزرگی برمیخورید را از چمدان برداشته و در کیف کوچکی با خود حمل کنید.

 

اینها نکاتی در خصوص کم کردن ریسک گم شدن چمدان در فرودگاه بود. اگر شما هم خاطره ای تلخ و یا توصیه کاربردی در این خصوص دارید بسیار خوشحال میشویم تا آن را با ما و مخاطبان تراولچی درمیان بگذارید.