sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

13 مرحله اجتناب ناپذیر در سفر با بهترین دوست تان

سفر با بهترین دوست همانطور که خیلی ها را وسوسه میکند، بعضی های دیگر را هم بدجوری میترساند. ضرب مثل قدیمی هست که میگوید “رفیق واقعی را باید در سفرشناخت!” . در واقع چشیدن طعم ناب یک دوستی به عقیده خیلی ها جز در سفر اتفاق نخواهد افتاد!

سفر به اصطلاح، دوستی و رابطه شما را پخته میکند و در پایان شما بهتر از قبل میتوانید نظر دهید که در چه مواردی باهم اشتراک دارید و در چه مواردی با هم مخالفید. ممکن است شما متوجه شوید در مسائل فرهنگی، عادت ها، سبک زندگی و یا ایده پردازی بسیار به هم نزدیکید و یا متاسفانه شرایط کاملا بر عکس است.

بعضی از ما این اقبال را نداریم که دسته جمعی و یا دونفره سفر کنیم و دلیل واضح است. انتخاب یک نفر به عنوان همسفر مشکل است. اما وقتی شما در سفر با بهترین دوست تان هستید داستان به شکل دیگری ست. در این شرایط شما سابقه ذهنی و پیش فرضهایی دارید که مربوط به گذشته و روزهای خوب و بد دوستی شماست.

در اینجا قصد داریم کمی در مورد اتفاقات و چالش های مختلفی حرف بزنیم که احتمالا در سفر با یهترین دوست تان پیش رو دارید.

 

1. شما کلی حرف بامزه و مشترک دارید!

اتفاقات عجیب و غریب و روزهای مختلفی که با هم گذرانده اید باعث شده تا مسائل بسیاری برای شما، دلیل خوبی برای خندیدن باشد. یکی از مزیتهای سفر با بهترین دوست تان بدون شک این خواهد بود که دیگر لازم نیست یک جوک را تا آخر تعریف کنید و بعد منتظر بمانید و ببینید میخندد یا نه! گاهی گفتن یک کلمه و یا تنها یک اشاره کافی ست تا شما حسابی قهقه بزنید! بودن این فضای گفتگو در عین شاد بودن را غنیمت بشمارید، همه به قدری که شما خوش شانس هستید این اقبال را نداشته اند که سفر با بهترین دوست شان را تجربه کنند!

 

2. فضای نزدیک به هم و شخصی

وقتی با یک گروه که آنها را نمیشناسید در سفر هستید، به احتمال زیاد برای توضیح و بیان هرچیزی انرژی زیادی خواهید گذاشت. بر فرض یک جوک ساده! باید آن را طوری تعریف کنید و زمانی تعریف کنید که همه آماده باشند. چنین چیزی یک فضای صمیمی لزومی ندارد. اما تصور کنید وقتی شما در سفر با بهترین دوست تان هستید، تقریبا هر زمان و هر مکانی برای عنوان چیزی که در ذهن دارید مناسب است! همچنین واکنش شما به اتفاقات پیش رو هم شخصی تر است. ممکن است به عکس سلفی که گرفته اید حسابی بخندید و یا در حالی که در شرایط بدی گرفتار شده اید نتوانید جلو خنده تان را بگیرید! این اتفاقی نیست که به راحتی و با کسانی که آنها را نمیشناسیم رقم بخورد.

 

3. عکس های بهتری از هم میگیرید!

شما میدانید هرکدامتان چه چیزی در عکس میخواهد. مثلا شما میخواهید قبل از عکس موهایتان مرتب باشد و اگر نیست کسی آن را به شما گوشزد کند. یا برفرض وقتی عکس میگیرید تمام قد بیفتید و جزئیات منظره پشت سر هم از قلم نیفتاد. خبر خوب این است که وقتی با بهترین دوستتان در سفر هستید لازم نیست همه اینها را به او یادآوری کنید. در سفر با بهترین دوست تان، در واقع شما یک تیم عکاسی خوب هستید که قرار است همه را در اینستاگرام خیره کنید!

 

4. مردم شما را بهتر میشناسند!

حتما تا به حال این جمله ها را شنیدید! “اون دوتا شیرازی کجا رفتن؟”، “بچه های تهران کجان؟ الان اینجا بودن” و یا “خبری از اصفهانیا نشد؟”

وقتی در سفر با بهترین دوست تان هستید شما در واقع یک نفر به حساب می آیید و مردم شما را به آن نام صدا میزنند. مثلا بر اساس نام شهر یا زبان و گویشی که دارید. این اتفاق جالبی ست. در آن سوی قضیه وقتی شما با یک گروه متنوع از دوستان سفر میکنید، مردم گیج میشوند بگویند کدام دسته و با چه اسمی به شهر آنها حمله کرده!

 

5. وقتی یکی از شما نباشد احساس تنهایی میکنید!

برخلاف سفرهای گروهی که گاهی دلتان برای تنها بودن و خلوت کردن تنگ میشده در سفر با بهترین دوست تان، وقتی صندلی های هواپیما شما در یک ردیف و کنار هم نباشد و یا مجبور شوید برای خرید یا هماهنگی ویزا از هم بمانید، دلتنگی و احساس تنهایی خاصی سراغ شما می آید. اما خبر خوب این است که این تنهایی را فقط یک نفر و آن هم دوستی که با او در سفر هستید میتواند برطرف کند.

در سفر با بهترین دوست تان، وقتی موقتا از هم دور میشوید لحن و کلمات شما با دیگران جدی تر میشود. تا اینکه دوست خوبتان از راه برسد و دوباره فضای صمیمی را به دیالوگ هاتان بازگردانید.

 

6. شما همدیگر را تشویق میکنید

سفر با بهترین دوست یعنی ساختن یک کمپین تشویقی دونفره، برای هر ماجراجویی و دیوانه بازی که در ذهن دارید! سفر به این شکل یعنی پا فراتر گذاشتن از محدوده امنیت همیشگی و لمس دنیای ناشناخته. چه بهتر که در این مسیر شما مشوق و پشتیبان هم باشید! این باعث میشود چالش هایی که فکرش را نمیکردید به جان بخرید، چون کسی که همراه شماست باور دارد شما از پس آن بر می آیید!

 

7. شما از هم یاد میگیرید

با وجود همه تفاوت ها، به این شک نکنید که شما از هم یاد خواهید گرفت. ممکن است یکی از شما سریعتر از دیگری راه برود، بسیار خوب! آن یکی هم یاد میگیرد سریعتر حرکت کند. ممکن است یکی آهسته راه برود، پس آن یکی هم یاد میگیرد آهسته تر راه برود. ممکن است دوست تان خجالتی باشد، شاید بهتر است در سفر با شما یاد بگیرد اجتماعی تر از قبل باشد و یا ممکن است شما از او یاد بگیرید گوشه گیرتر باشید و چند روزی را در کوه و جنگل ها ناپدید شوید!

وقتی با یک دوست سفر میکنید، تمام تفاوت هایی که بین شماست قابل یادگیری ست این هنر شماست که چه طور این تفاوت ها را به نقطه های شروعی برای یادگیری تبدیل کنید.

 

8. باهم از نقطه امن آرامش بیرون میزنید

سفر با بهترین دوست تان یعنی همین. بیرون زدن از نقطه امن و آرامی که در محل زندگی تان دارید.

“میخوای از این تپه بریم بالا؟”

“میخوای بریم اون غذای محلی رو امتحان کنیم؟”

“پیاده روی رو ادامه بدیم یا همین جا چادر بزنیم!؟”

و جواب در سفر معمولا یکسان است! “من هم موافقم، اگه تو موافقی!”

وقتی باهم سفر میکنید، در یک تعامل دوستانه قرار میگیرید. هر تصمیم چالش برانگیزی با کمی اشتیاق از طرف یکی از شما منجر به یک توافق دوطرفه است! هرچه که میخواهد باشد، از گپ و گفت با محلی ها برای بدست آوردن شناخت بیشتر تا پیاده روی شبانه در جنگل برای لذت بردن از سکوت! هرچیزی سخت و دشواری میتواند راحت تر باشد چون شما آن را “با هم” تجربه میکنید و با هم بودن کلید اصلی تمام این اتفاقات است.

 

9. یکدیگر را عمیق تر میشناسید

شما با هم دوست هستید و این یعنی همدیگر را میشناسید اما سفر یعنی قرار است رابطه بسیار عمیق تری را تجربه کنید. شما میفهمید چه موقع باید باهم باشید و چه وقت همدیگر را کمی تنها بگذارید. شما میدانید چه وقت باید غذا بخورید و چه زمانی باید به راه رفتن ادامه بدهید. میدانید کی خسته میشوید و چه چیزی میتواند این خستگی را برطرف کند. شما میدانید قرار است تمام طول روز و تمام طول هفته را باهم باشید و این یعنی اگر از کوچکترین عادت ها و خلقیات هم باخبر نبودید، حالا زمان آن است که با آن واجه شوید!

 

10. به مرور به یک نفر تبدیل میشوید!

در این سفر با بهترین دوست تان اگر دقت کنید به مرور دارید به یک چیز واحد نزدیک میشوید. هرچه جلوتر میروید تفاوت ها کنار رفته و شما به نوعی با هم وقف پیدا کرده اید. تقریبا همیشه احساس واحدی را تجربه میکنید و برای رفع آن نیاز پیشنهادهای یکسانی دارید. باهم تصمیم میگیرید به بیرون بروید و یا باهم دلتان میخواهد اینکار را نکنید. از جایی که در آن اقامت دارید لذت میبرید و یاهردو فکر میکنید بهتر است آن را ترک کنید. گاهی انگار با دورشته سیم به هم وصل شده اید و نمیفهمید این اتفاق چه طور می افتد. باید گفت تبریک! شما دارید یک سفر عالی را تجربه میکنید!

11. کم کم شروع میکنید به گفتن حرفهای یکسان!

شگفت زده میشوید اگر بدانید وقتی سفر شما با دوستتان به درازا میکشد، کم کم اتفاقات عجیب تری می افتد! در طول سفر، زمان اجازه میدهد تا چیزهای بسیاری در شما به اشتراک برسند. به مرور دامنه لغات، کلمه ها، اصطلاحات و گویش شما شروع میکند به یکسان شدن. در این مرحله همان زمانی که انتظارش را ندارید، یک کلمه یا یک اصطلاح مشترک به زبان می آورید و این موجب میشود حسابی به وجد بیایید. شاید بلند بلند بخندید و هرکدام تکرار کنید که “من هم میخواستم همین را بگویم!”

 

12. لهجه خاص خود را پیدا میکنید!

شاید باور نکنید اگر کسی در هفته دوم سفر به شما بپیوندد از حرف ها و اصطلاحاتی که شما با آن قهقه میزنید هیچ چیزی سر در نیاورد! این خاصیت سفر با بهترین دوست شماست که به مرور به کلمات، اصطلاحات و نهایتا لهجه خاص خود میرسید. فضایی که اگر کسی به آن وارد شود احتمالا آن را مسخره میداند، اما چیزی ست که شما ساده به دست نیاورده اید و از آن بسیار لذت میبرید!

13. تبریک! اکنون دوستی شما به سطح عمیقتری نفوذ پیدا کرده

در پایان وقتی سفر با بهترین دوست تان تمام شدن، در واقع زمان شروع مرحله تازه از دوستی تان فرا رسیده است! شما تقریبا هرچیزی را درباره هم میدانید و هیچ چیزی بین شما مایه خجالت و تعارف نیست. به احتمال زیاد تا مدت ها باهم همین قدر نزدیک میمانید و شاید دوباره زمان آن برسد که برای تجدید این نزدیکی سفر دیگری را ترتیب دهید!

 

سعی کردیم از اتفاقات عجیبی که در سفر با بهترین دوست تان منتظر شماست صحبت کنیم. اما این ها هیچگاه نمیتواند جای تجربه واقعی این احساس را بگیرد. پس معطل نکنید، به یکی از بهترین دوست هایتان تماس بگیرید و او را به یک سفر دونفره دعوت کنید!

راستی اگر تجربه ای از این اتفاق شیرین دارید، چه خوب که آن را با ما و مخاطبان تراولچی به اشتراک بگذارید!