sibche-blue-logo
دانلود برنامه از سیب ایرانی

14 نکته‌ی مهم در فرودگاه: چگونه در فرودگاه آرامش خود را حفظ کرده و در وقت صرفه‌جویی کنیم

اگر به هر دلیلی در فرودگاه دست‌پاچه و نگران هستید، چه در یک سفر کوتاه آخر هفته‌ای یا یک تعطیلات خانوادگی طولانی و چه در یک سفر کاری، در اینجا نکاتی ارائه می‌شود که به شما کمک می‌کند در فرودگاه آرامش خود را حفظ کرده و در وقت صرفه‌جویی کنید.

نکات قبل از رسیدن به فرودگاه

بدانید فرودگاه کجاست

از قبل مکان فرودگاه و در مورد اینکه چگونه می‌توان به آنجا رفت، بدانید. به نظر من برنامه‌ریزِ مسافرتی گوگل‌مپ بسیار کاربردی است ولی همیشه خوب است که جدولِ زمانی حمل‌و‌نقل عمومی را مستقیما از سایت‌هایشان چک کنید.

از کارت پروازتان اسکرین‌شات بگیرید

در موارد پذیرش (check-in) آنلاین، اگر می‌خواهید کارت پروازتان را از روی گوشی همراهتان نشان دهید، حتما از آن اسکرین‌شات بگیرید و در پوشه‌ی عکس‌هایتان در گوشی ذخیره کنید، زیرا ممکن است که نتوانید به اینترنت وصل شوید و به ایمیلتان یا سایت آژانس هواپیمایی دسترسی نداشته باشید.

همیشه از کارت پروازتان پرینت بگیرید

اگرچه ما در عصری زندگی می‌کنیم که می‌توانیم با گوشی هوشمند و ایمیل خود پذیرش (check-in) شویم، ولی همیشه این امکان هست که باتری گوشیِ همراه تمام شود یا اینکه موبایلتان خراب شود.

در طول پذیرش (check-in)

از صف پذیرش بپرهیزید

در زمان تعطیلات فرودگاه‌ها به شدت شلوغند و ممکن است سال‌ها! در صف پذیرش بایستید.  ترفندش این است که در این مواقع در صف نایستید، به کافه‌ای بروید و کتابی بخوانید. وقتی فرودگاه خیلی شلوغ باشد پروازهایی را که زودتر عزیمت می‌کنند، اعلام کرده و اجازه می‌دهند که مسافران این پروازها در اولویت باشند. بنابراین می‌توانید تا زمانی که پروازتان اعلام گردد، با آرامش بنشینید و سپس مستقیما به سر صف بروید.

جواهراتتان را دربیاورید

در قسمت امنیتی، اگر نمی‌خواهید زنگ خطر به صدا درآید، ساعت و تمام جواهراتتان را دربیاورید. ظاهرا به نظر می‌رسد که ساعت، گوشواره، گردنبند و حلقه ممکن است باعث به صدا درآمدن زنگ خطر شود.

کیسه پلاستیکی اضافی همراه داشته باشید

یکی دو عدد ساک پلاستیکی اضافه برای گرفتن لوازم بهداشتی و آرایشی خود همراه داشته باشید، زیرا به طرز مضحکی در بعضی فرودگاه‌ها بابت کیسه، هزینه دریافت می‌شود.

هرگز پشت صف‌های بازرسی امنیتی‌ای که کودکان هم درونش هستند، قرار نگیرید

صف‌های بازرسیِ بدون کودکان بسیار سریع‌تر پیش می‌روند.

جوراب‌های لنگه به لنگه نپوشید

جوراب‌هایی با رنگ یکسان بپوشید، شاید مجبور شوید کفشتان را درآورید.

در سالن انتظار

زنگ ساعت تنظیم کنید که پرواز را از دست ندهید

روی گوشی‌تان زنگ ساعتی بر اساس زمان پروازتان تنظیم کنید. در سالن انتظار به راحتی حواس آدم پرت می‌شود.

بچه‌ها را سرگرم نگه دارید

اگر با کودکان سفر می‌کنید، حتما وسایل بازی دم‌دستی‌شان را به همراه داشته باشید تا در مدت انتظار قبل از پرواز، اوقاتِ بدون استرسی سپری کنید.

بعضی کارهایتان را انجام دهید

به اینترنت وصل شوید و بعضی کارهایتان را انجام دهید، مجله یا کتاب بخوانید و یا هر کاری که به واسطه‌اش از زمان مرده‌تان استفاده کنید.

در گیت

برای رفتن به سوی هواپیما در صف نایستید

با آرامش در قسمت پروازهای خروجی (departures)، در جایی که بتوانید گیت پرواز را ببینید، بنشینید و کتابتان را بخوانید. وقتی صف به یکی دو نفر رسید، از جایتان بلند شوید و از گیت خروجی به سوی هواپیما بروید.

هنگام رسیدن

تاثیر خوبی بر مامور مهاجرت بگذارید

هوشمندانه لباس بپوشید، مودب باشید و با مامور مهاجرت درست صحبت کرده و ارتباط چشمی خوبی برقرار کنید. در مورد اینکه بعد از فرودگاه کجا می‌روید شفاف صحبت کنید (مثلا نام هتل، ماشین کرایه‌ای یا تاکسی). هرگز خوشمزگی نکنید و با گوشی همراهتان ور نروید. برای شرایطی که از شما خواسته شود ثابت کنید که از عهده‌ی مخارج سفرتان برمی‌آیید، حتما کارت اعتباری یا مقداری پول نقد (ارز رایج) همراه داشته باشید. اگر در یک سفر کاری هستید، هرگز نگویید که «من برای کار کردن اینجا هستم»، چرا که مامور مهاجرت ممکن است نگران شود که مبادا برای کار غیرقانونی سفر کرده‌اید؛ جواب بهتر این است: «چند قرار کاری با همکارانم دارم».

قبل از رفتن نگاه کنید

هر زمان که جایی را در فرودگاه ترک می‌کنید –کافه، رستوران یا گیت-، همواره به دقت اطرافتان را نگاه کنید که مبادا چیزی مثلا بلیطتان را جا گذاشته باشید.